A kiállításról

[A böjt] Gátat vet a beszéd folyamának, lecsendesíti a nyugtalanságot, oltalmazza az engedelmességet, megédesíti az álmot, meggyógyítja a testet, kielégíti a lelket.”(Ioannész Klimakosz)

Mit jelent számunkra a böjt? Lemondást, vagy nyereséget?

Téves az az elképzelés, miszerint a böjt arról szól, hogy ilyenkor mit nem szabad tenni. A böjtnek nem az a lényege, hogy mit nem teszünk, hanem hogy mit teszünk meg. A lényeg az, hogy teljes szívvel odaforduljunk Isten Fiának páratlan útjához, elmerüljünk érettünk vállalt szenvedésébe és győzelmébe. És ha ezért sok mindent nem teszünk meg, nem az a döntő, ami elmarad, hanem az, ami ilyenkor beköszönt a mi életünkbe.

A Nagyböjti időutazás a Jézus életútjához való odafordulást, a szenvedésében és győzelmében való elmerülést hivatott segíteni és szolgálni.

A tárlatvezetés során, a szamárháton történt jeruzsálemi bevonulás és a húsvéthajnali feltámadás közti események elevenednek meg. A kiállítás különböző színterein interaktív eszközök, helyzetjátékok, hang- és fényhatások alkalmazásával válnak életszerűvé a történések. A látogatók beülhetnek Pilátus székébe részt vállalva az ítélkezésben, tagadhatnak Péter helyett az elfogatás estéjén, és részt vehetnek az utolsó vacsorán. „Ezek az eszközök nem az öncélú hatásvadászat kellékei, hanem azt a célt szolgálják, hogy a jelenlevők lélekben valóban jelen lehessenek, «részt vehessenek» Krisztus szenvedéstörténetében, átélhessék azokat a pillanatokat, amikor a mindenható Isten az ember megváltása érdekében fokozatosan önként lemond mindenhatóságáról, a lábmosástól kezdve az utolsó vacsorát követő áruláson, elhagyatottságon és igazságtalan megaláztatásokon át egészen a kereszten történő végső kiszolgáltatottságig.”(Bruncsák István - Posticum)


Az első erdélyi Nagyböjti időutazás a nagyváradi Posticumban került megrendezésre 2009-ben. A Collegium Lutheranicum evangélikus egyetemista lelkészség megtiszteltetésnek érzi, hogy a kiállítás létrehozásában partnere a nagyváradi Posticum Egyesület.